The Explosive Hammer Podcast
Episode 10

Oscars 2018 Special // And The Winner Is...

Explosive Hammer published on

It's been 2 weeks since the Oscar winners were revealed, but now that the hype has died down Brian and Jeremy are here to give their thoughts on the winners & nominees. Below is a complete list of winners & nominees if you'd like to follow along!

 

ACTOR IN A LEADING ROLE

WINNER

GARY OLDMAN

Darkest Hour

NOMINEES

TIMOTHÉE CHALAMET

Call Me by Your Name

DANIEL DAY-LEWIS

Phantom Thread

DANIEL KALUUYA

Get Out

DENZEL WASHINGTON

Roman J. Israel, Esq.

 

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

WINNER

SAM ROCKWELL

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

NOMINEES

WILLEM DAFOE

The Florida Project
WOODY HARRELSON

Three Billboards outside Ebbing, Missouri
RICHARD JENKINS

The Shape of Water

CHRISTOPHER PLUMMER

All the Money in the World

 

ACTRESS IN A LEADING ROLE

WINNER

FRANCES MCDORMAND

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

NOMINEES

SALLY HAWKINS

The Shape of Water

MARGOT ROBBIE

I, Tonya

SAOIRSE RONAN

Lady Bird

MERYL STREEP

The Post

 

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WINNER

ALLISON JANNEY

I, Tonya

NOMINEES

MARY J. BLIGE

Mudbound

LESLEY MANVILLE

Phantom Thread

LAURIE METCALF

Lady Bird

OCTAVIA SPENCER

The Shape of Water

 

ANIMATED FEATURE FILM

WINNER

COCO

Lee Unkrich and Darla K. Anderson

NOMINEES

THE BOSS BABY

Tom McGrath and Ramsey Naito

THE BREADWINNER

Nora Twomey and Anthony Leo

FERDINAND

Carlos Saldanha and Lori Forte

LOVING VINCENT

Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

 

CINEMATOGRAPHY

WINNER

BLADE RUNNER 2049

Roger A. Deakins

NOMINEES

DARKEST HOUR

Bruno Delbonnel

DUNKIRK

Hoyte van Hoytema

MUDBOUND

Rachel Morrison

THE SHAPE OF WATER

Dan Laustsen

 

COSTUME DESIGN

WINNER

PHANTOM THREAD

Mark Bridges

NOMINEES

BEAUTY AND THE BEAST

Jacqueline Durran

DARKEST HOUR

Jacqueline Durran

THE SHAPE OF WATER

Luis Sequeira

VICTORIA & ABDUL

Consolata Boyle

 

DIRECTING

WINNER

THE SHAPE OF WATER

Guillermo del Toro

NOMINEES

DUNKIRK

Christopher Nolan

GET OUT

Jordan Peele

LADY BIRD

Greta Gerwig

PHANTOM THREAD

Paul Thomas Anderson

 

DOCUMENTARY (FEATURE)

WINNER

ICARUS

Bryan Fogel and Dan Cogan

NOMINEES

ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL

Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman

FACES PLACES

Agnès Varda, JR and Rosalie Varda

LAST MEN IN ALEPPO

Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen

STRONG ISLAND

Yance Ford and Joslyn Barnes

 

DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

WINNER

HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405

Frank Stiefel

NOMINEES

EDITH+EDDIE

Laura Checkoway and Thomas Lee Wright

HEROIN(E)

Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

KNIFE SKILLS

Thomas Lennon

TRAFFIC STOP

Kate Davis and David Heilbroner

 

FILM EDITING

WINNER

DUNKIRK

Lee Smith

NOMINEES

BABY DRIVER

Paul Machliss and Jonathan Amos

I, TONYA

Tatiana S. Riegel

THE SHAPE OF WATER

Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Jon Gregory

 

FOREIGN LANGUAGE FILM

WINNER

A FANTASTIC WOMAN

Chile

NOMINEES

THE INSULT

Lebanon

LOVELESS

Russia

ON BODY AND SOUL

Hungary

THE SQUARE

Sweden

 

MAKEUP AND HAIRSTYLING

WINNER

DARKEST HOUR

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick

NOMINEES

VICTORIA & ABDUL

Daniel Phillips and Lou Sheppard

WONDER

Arjen Tuiten

 

MUSIC (ORIGINAL SCORE)

WINNER

THE SHAPE OF WATER

Alexandre Desplat

NOMINEES

DUNKIRK

Hans Zimmer

PHANTOM THREAD

Jonny Greenwood

STAR WARS: THE LAST JEDI

John Williams

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Carter Burwell

 

Log in with one of the networks to the right to comment. Cancel
0 Comments